pondělí 28. května 2012

Cinske jmeno :-)))

V polovine kvetna jsem konecne uspesne obdrzela oficialni cinskeho jmeno. Od tedka uz mi muzete psat a oslovovat me i takto:  米卡拉 .

Vyslovnost je [Mǐ kǎ lā] . Ty zobrazene vlnovky a carka oznacuji, jakym tonem danou "slabiku" vyslovit. V cinstine jsou 4 zakladni tony:

1. ton (mā, ma1) lezi ve vyssi hladine prirozene polohy hlasu a je rovny.
2. ton (má, ma2) zacina na zakladni poloze a stoupa do vysky.
3. ton (mă, ma3) je posazen hluboko a ke konci stoupne.
4. ton (mà, ma4) zacne vysoko a prudce klesne do hloubky.

No a pak jsou tu uz jen nektere vychytavky. :-))

Takze zalezi nejen na vyslovnosti, ale i na intonaci. Pokud vyslovite zvuk spravne, ale jinym tonem, rikate uplne neco jineho, nez chcete - pro me kamen urazu. :-)))

Moje jmeno obsahuje 1. a 3. ton. Ty se mi nastesti obcas i povedou. :-)))
Doslovny preklad teda nevyzniva uplne nejlepe. :-))) Jednotlive symboly nejcasteji znamenaji:
米 - ryze, metr.
卡 - karta, uctenka. Mozna jsou i slovesa: pripnout, utahnout, zaklinit.
拉 - tahnout, natahovat nebo "dosti dlouhy".

Mozne varienty prekladu si muzete sestavit sami. :-)))

Na to, jak spravne napsat prvni znak se kouknete zde , druhy znak najdete zde a treti znak jsem zatim nenasla. :-))) Pouze jeho casti (sklada se 2 znaku). Levou stranu najdete zde, pravou pak zde. Tak pekne procvicujte, at mi muzete napsat. :-)))


pátek 25. května 2012

Tainan (台南)

Prvni kvetnovy vikend jsem se spolu s par Aiesecari (studenti, co nam tu stazistum pomahaji) a dvema dalsi stazisty vypravila do Tainanu. V uplnem poctu 8 lidi jsme se sesli jen sobotni vecer. Po zbytek vikendu pak mela nase skupinka nejruznejsi slozeni.

Tainan je 5. nejvetsi mesto Taiwanu, lezici na jihozapade zeme cca 160km od Taichungu. Je to jedno z nejstarsich mest na ostrove a do roku 1887 jeho hlavnim mestem. Je tu mozne najit historicke stopy nejen Japoncu, ale i Holandanu, kteri tu vladly od roku 1624 az do roku 1662, kdy byli porazeni cinsko-japonskym  "valecnikem" Konxigou a nasledne z Taiwanu vypuzeni. Tainan je v soucastnosti prosluly svymi chramy a jidlem :-))) Lide tu mluvi spise taiwansky nez cinsky.

Prvni cast skupiny, ktera vyrazila do Tainanu, jsme  tvorili Tony, ja a Su Ting.


Vyrazili jsem rano autobusem spolecnosti U-Bus a po 11hod. jsme dorazili do Tainanu. Tam jsme nejdrive zamirili do pujcovny scootru, pak jsme si odlozili bagly u "Tonyho" a vyrazili na prvni ochutnavky tradicnich tainanskych specialit. :-)))

Jako prvni me cekal sedy pokrm konzistence pudingu se sojovou omackou. Zaklad tvori kase z ryze a kousky masa. Hodnoceni: nic moc, ale da se v pohode snist. 
Nasledovala zeleninova rolka posypana mistnim cerveny praskem. Hodnoceni: vynikajici :-)))

Pak byla na rade mistni obdoba zmrzliny: ruzne druhy fazoli, zele, .... zasypane ledem. Hodnoceni: velmi dobre nicmene na italskou zmrzlinu to rozhodne nema. :-))


 Jelikoz bylo pomerne dost horko odebrali jsme se na odpoledni caj do mistni "kavarny". :-) Na me pusobila japonskym stylem, ale pry to byl mix Taiwanu, Japonska a Ciny.




Pak uz se k nam pripojili Polly a Simon, a tak jsem vyrazili do ctvrti Anping, kde byl puvodne vybudovan holandsky pristav a pevnost zvana Fort Zeelandia. V soucastnosti se tu nachazi park, museum a "strazni" vez slouzi jako meteorologicka stanice.  V okoli se nachazi mnoho malych stanku, jak s jidlem, tak s ruznymi soutezemi - neco jako na pouti. Vyzkouseli jsme mistni strelnici. Strili se tu plastovymi pistolemi na kulicky a tercem jsou nafukovaci balonky. V blizkosti se nachazi take jeden z chramu bohyne Mazu, ve kterem jsme se na chvilku zastavili.

 





  

To uz dorazil i Max a my prejeli zpatky do downtownu a  vyrazili na mistni Night market. Opet spousta jidla, lidi a "super her". Nechybelo hazeni krouzku, nejruznejsi sestrelovani, chytani raku, "automaty", hazeni pingovych micku, stolni hry, .... apod.





Kdyz uz jsme vsichni byli prejezeni, vydali jsme se na sraz s Phoenix a Johnem a cekala nas obhlidku mistnich baru. Ve vecernich hodinach se vetsina z nas odebrala na prespani k Tonymu. Jeho rodina vlastni v Tainanu byt pro prarodicich, tak nas tam nechal prespat. Diky! :-)) Byt byl zarizen v japonskem stylu, takze velmi jednoduche usporadani a spani na tatamech. :-))) 

V nedeli, po delsim spanku, jsme pokracovali v ochutnavkach. Nejprve to bylo neco jako mlikovy knedlicek plneny masem, pak mistni rybi polivka (cesky nazev ryby chanus stribrity) pak mistni slane dzusy.

Hodnoceni:
1. Mlikovy knedlicek plneny masem a krevetkama v hnede omacce - velmi dobre.
2. Rybi polevka - ryba velmi dobra. Chut polevky lehce nasladla, skupenstvi spise slizove nez vodove. Celkove uchazejici.
3. Slane dzusy = susene ovoce zalite slanou vodou - v male mnozstvi osvezujici. Ve vetsim mnozstvi se neda pit - nutkani na zvraceni :-)))



Pak nas cekala trocha historie. Opet dalsi chram bohyne Mazu a nasledne Fort Provintia alias Chihkan Tower. Puvodni pevnost byla vybudovana Holandany v roce 1653 a pri jejich porazce pak oblicena a dobyta Konxigou. Jasne zde muzete vycist, kdo byl vitez a kdo porazeny. :-))) V soucasnosti se tu nachazeji 2 pavilony, ktere byly vybudovany na ruinach pevnosti behem vlady dynastie Ching.  V jednom z nich - Wuchang je vyobrazen Buh Literatury. Toho vzyvaji hlavne studenti, kdyz maji pred dulezitymi testy nebo pisemkami ve skole. Prinase ji sem okopirovane zadani, svoje listecky se jmenem apod a doufaji, ze i s bozi pomoci to dobre dopadne ;-))) Taky by se nam obcas nejaky takovy buh siknul. :-)))


 Jelikoz bylo pekne slunecne odpoledne rozhodli jsem se, ze se zajedeme podivat k mori. Taiwanske plaze obecne nejsou nic moc. Musite vedet, kam jet, aby to za to stalo. Vetsina lidi se nekoupe (hodne lidi neumi plavat) a temer nikdo se neopaluje. (Mistni heslo by znelo: "Cim vice slunce, tim vice obleceni." - rukavice, navleky na ruce, mikiny, destniky...). My jsem  zajeli jen kousek za Tainan. U vstupu k mori byla cedula - "Plavani zivotu nebezpecno". Uz se tam utopilo 8 lidim, proc psano nebylo. Plaz tvoril cerno-sedy pisek, takze nic moc. Nikdo na plazi nehral zadne sportovni hry. Mistni zabava je vyhrabavani krabu z pisku. Nicmene me prekvapilo, jak v tuto dobu bylo more teple. Tipla bych kolem 26 stupnu. Bohuzel i kvuli pisku voda vypada hnedo-zelena. ;-)))


Chvili jsme se kochali, udelali par fotek. A pak uz se vydali na cestu dom.


Zastavili jsme se pro veci, na svacu - mistni osmazeny "knedlik" plneny zeleninou mi moc chutna. :-))) Vratili scootry, rozdelili se na "vlakare" a "autobusaky" a vyrazili zpatky do Taichungu.

Jeste pridavam odkaz na kratke video natocene z jizd po Tainanu. Upozornuji, ze kvalita neni nic moc. ;-)))  - Around Tainan.

úterý 22. května 2012

Puvodni obyvatele Taiwanu

Puvodni obyvatele Taiwanu, aboridzinci patri do skupiny "Austronesianu". S Australci toho zas az tak spolecneho nemaji. Ikdyz podle jedne z teorii byl prave Taiwan jednim z prvnich mist, ktere tyto kmeny obyvaly, nez pres pevninsky most (Malaysii, Novou Guineu,...) presly na Novy Zeland  a do Australie, kterou si s timto slovem asi nejcasteji pojime.

Aboridzinci byli take "jedini" obyvatele Taiwanu, na ktere  v 17. stoleti narazili Holandane, kdyz se tu vylodili. Tedy, tehdy tu nebyli zadni lide rasy Han, soucasna majorita Taiwancu.

Momentalne  na Taiwanu zije priblizne 450.000 puvodnich obyvatel, kteri tvori cca 2% celkove populace ostrova. To je doost malo. Nicmene mistni genetici tvrdi, ze 90% vsech Taiwancu ma ve svem kodu DNA i stopy po aboridzincich.  Oficialne se rozeznava 14 kmenu, ktere maji odlisne kulturni zvyklosti i jazyk.
Jejich nazvy jsou:
                                    1.  Amis
                                    2.  Atayal
                                    3.  Bunun
                                    4.  Kavalan
                                    5.  Paiwan
                                    6.  Puyuma
                                    7.  Rukai
                                    8.  Saisiat
                                    9.  Sakizaya
                                   10. Seediq
                                   11. Thao
                                   12. Truku
                                   13. Tsou
                                   14. Yami

Prislusnici kmene Thao
Jako ve vetsine ostatnich zemich, bohuzel i na Taiwanu,  byt Aboridzinec az do nedavne minulosti nebyla zadna vyhra. Podradne prace, nizke vzdelani, chudoba, vycleneni ze spolecnosti bylo tradicnim obrazkem. V poslednich 20. letech se preci jen veci obraceji k lepsi. Skoncila "oficialni" segregace. Je zde snaha o zachovani kulturnich tradic, slavnosti, puvodnich budov a obydli. Bohuzel, nekdy to pusobi "kycovitym dojmem lakadla pro turisty".  

Dulezitou soucasti zivota vsech puvodnich obyvatel je zpivani a tanec. Prikladam odkazy na nektere ukazky. V soucastnosti se tato hudba pouziva i jako podklad pro reklamy v TV. Me osobne velmi prekvapilo, ze i unas znama pisnicka skupiny Enigma - Return to Innocence, je vlastne "ukradena" pisen manzelskeho paru z kmene Amis, jejiz puvodni nazev v anglictine je  "Elders Drinking Song".

Puvodni pisen - Elders Drinking Song.

Enigma - Return To Innocence.

Dale prikladam:

Odkaz na pisen z divadelniho vystoupeni kmene Paiwan - zde.

Ukazku tvorby popularni zpevacky Samingad z kmene Puyuma - zde.

Hudebniho umeni prislusniku kmene Truku - zde.

A na zaver trocha tance - zde

Jinak historie puvodnich obyvatel se pomalu stava i nametem k filmum. Prvnim odvazlivcem byl reziser Wei Te-Sheng, jehoz film Case. No.7 se tady na Taiwanu stal hitem. Jeho dalsi film z lonska Seediq Bale, se odehrava v roce 1930 a priblizuje vzpouru kmene Seediq proti japonske nadvlade, udalost tady nazyvanou "Wushevsky incident". Pro zajimavost prikladam srovnani upoutavek pro oblast Asie a USA. 

Trailer Asie

Trailer USA

Jelikoz pracuju v taiwanske firme, ktera lpi velmi na tradicich a nabozenstvi, mame i my v praci tradicni taiwanske obleceni, ve kterem se  nekdy prezentujeme. Prikladam foto na ukazku. :-)))



pondělí 21. května 2012

Aktualizace fotek

Co se meho blogu tyce, minuly tyden se nesl predevsim ve znameni foto uprav. I diky tomu muzete ve fotogalerii majit par novych alb. Zaroven jsou aktualizovana take alba: Taichung City - Noc, Taichung City - Den a Chramy a prislusenstvi.

A zatimco prohlizite, vznika i novy clanek. Brzy k precteni zde :-)))


pondělí 14. května 2012

Zpravodajska pauza

Ahoj vam vsem, omlouvam se za "zpravodajskou pauzu", ktera bude pokracovat jeste urcite tento tyden. Mam mensi problem s nedostatkem mista pro fotky, takze pracuju na predelavani a uz mi nezbyva cas na psani. Doufam, ze behem toho tydne se doberu ke zdarnemu konci a pristi tyden uz se tu nejake to "story" objevi.

Diky za trpelivost a zachovejte prizen. :-)))

pondělí 7. května 2012

Odlisnosti I.

Za tu dobu, co jsem tu, uz jsem stihla vypozorovat par veci, ktere by vas zde mohly lehce prekvapit, prijemne potesit, ale nekdy i trochu rozladit. Jejich celkem dost, takze mistni odlisnosti budou na pokracovani. :-)))

Taiwanci
Stavitel lodi
Taiwanci jsou vseobecne velmi mili a pratelsti. Temer kazdy se porad usmiva. Zatim jsem nepotkala nikoho, kdo by byl opravdu nastvany nebo hruby apod. (Ale pry i tady jsou obcas k videni lecjake sceny. :-)) Kdyz za cokoliv dekuji nebo kdyz vam v kramu podavaji tasku s nakoupenym zbozim, tak se vzdy lehce pokloni. Neumeji rikam veci primo (hlavne ty negativni). Nekdy v praci se musim zeptat 3krat, co tedy jakoze to mam opravit. Casto jsou velmi stydlivi mluvit anglicky, ikdyz trochu umi. Ti, co se vice osmeli vas anglicky vitaji, ptaji se odkud jste nebo vas poprosi o fotku. :-))) V nekterych vecech jsou velmi kozervativni. Obcas naopak zasnu, co to je za novotu :-))) 

Pani prodavacka
Taiwancum se neda uprit snaha vam porozumet, ikdyz neumi vubec anglicky. Problemem je, ze ani slova, jako Evropa, Carrefour,  McDonald's apod., tedy ta, u kterych predpokladate, ze budou vsude na svete znit podobne, tu podobne nezni. A pokud nahodou ano, nastava problem s vyslovnosti. Vyslovit slovo, tak, aby vam mistni rozumneli, je velky orisek. :-))) Me napriklad trvalo mesic nez jsem se naucila spravne vyslovit nazev moji ulice, ktery je velmi, velmi prosty - Daye Rd. Nicmene moje "Taje" zni jinak nez Taiwanske "Taje". :-)))

Odlisne je i pocitani na prstech (odlisuje se i od pevninske Ciny). Jeden priklad za vsechny. Nas znak pro 3 (zvednuty palec, ukazovacek, prostrednicek)  tu znamena 8. Lide se vam tu snazi, ale hodne naznacit. Cislice v latince mi napriklad ukazuji na kalkulacce. No zkratka obcas si tu pripadam, ze hrajeme hru Aktivity a na rade je pantomima :-)))

Hrdy deda
Samozrejme, ne vsichni jsou tu z cizincu nadseni. Belosi na mistni pomery moc piji alkohol a pak delaji binec. Napriklad v Taichungu vas do jednoho vyhlaseneho klubu pusti pouze v doprovodu mistnich. Pokud chcete vejit, jste cizinci a nemate Taiwanske kamarady, tak se dovnitr nedostanete. Pevninsti Cinani zase nemaji "normalni" standardy spolecenskeho chovani. :-)))

Ohledne humoru - sarkasmus se tu moc neuchutil. Pokud neco rikam, jakoze vtipnyho, nasledne musim rict: “To byl vtip”. Vsem se ulevi a reknou aha. :-))) Jedine moje nadrizena v kancelari je naopak v tomto humor velmi zbehla. Sice je tady asi jedina, ale dost casto pronese nejakou tu hlasku. Myslim, ze je to i diky tomu, ze zila cca 10 let v USA a Japonsku. Nedavno  me a meho belgickeho kolegu, po neuspesnem otvirani mistni susenky, pocastovala vyrokem, "Be civilized people".

V praci
Jinak mym kamaradum studentum prijdou nejvice vtipny  me snahy rict neco cinsky a moje prijmeni. To poprve asi tak 15minut porad dokola opakovali a hrozne se tomu smali. A pak se mi zase omlouvali, ze se smali. :-)))
Na caji ;-))
 Hodne lidi tu ma mimo cinskeho jmena i jmeno anglicke, ktere pouziva pro komunikaci s cizinci. Me osobne to dost pomaha, protoze zapamatovat si cinska jmena je pro me velmi, velmi obtizne. Anglicke jmeno si muzou dat jakekoliv. Bud je to preklad jejich cinskeho jmena, nebo jim ho dal ucitel v materske skolce anebo si ho sami vybrali, jen tak. (Obcas si teda vyberou peknou kravovinu. :-))) Obdobne si cizinci mohou vybrat  jmeno cinske. To si muzete nechat zapsat na doklad o trvalem pobytu a nasledne pouzivat pro komunikaci s mistnimi urady. Ja jsem si dala cinske jmeno podobne tomu ceskemu, tak ho mozna budu i umet vyslovit. Hlavnim duvodem proc jsem si ho nechala pridelit bylo, abych si mohla radne koupit scootr. :-))) Az bude oficialne potvrzeno, bude zde k nalezeni. :-)))

Po ranu a vecer tu muzete spatrit lidi chodit dokolecka kolem parku. To je tu hlavni pohybova aktivita. :-))) Mimoto se v parku odehravaji kurzy spolecenskych tancu, cviceni Tai-chi, nejruznejsi protahovani, proplacavani, houpani rukama, cviceni na "naradi" apod. :-)))

Odpoledne v parku
  Z prvniho dilu prozatim vse :-)))