sobota 24. listopadu 2012

Narozeniny

Behem pobytu v Guangzhou doslo i na 25. srpna - moje narozeniny. Velmi me prekvapili moji Taiwansti kolegove, kteri me, jen nekolik desitek minut po pulnoci na 25. , obdarovali ovocnym dortem. Jeste i takto bych jim rada moc podekovala. :-)))






S prekvapenim meli teda trochu usnadnenou praci. Preci jen, moje cinstina je stale v zacatcich (a zatim to vypada, ze tam jeste dloooho bude :-)))).  Zdalo se mi, ze se deje neco podezreleho, protoze to vypadalo, ze se nam lehce zblaznila jedna kolegyne a nikdo mi nechtel prelozit uplne proc. Nicmene, nasledne uz to bylo jasne. To probihala priprava, domluva... s rozdilnymi nazory :-)
Odpoledne jsme vyrazili na drivejsi veceri do specializovane restaurace na morske a dalsi vodni plody a zivocichy. V jednotlivych kadich jste si vybrali, co byste radi a nasledne behem 20 minut byl vas pokrm pripraven. V nabidce byli - vodni hadi, zelvy, nejruznejsi druhy ryb, krevery, humri, raci, krabi, sneci, nejruznejsi skeble a musle...... My jsme zvolili krevety, musle a sneky a moc jsme si pochutnali. :-)


Pote jsme jeste zavitali do KTV. :-), coz je mistni asijska oblibena zabava. Pronajmete si mistnost na zpivani karaoke, navolite si pisnicky a muzete zacit. Byla to moje prvni navsteva, jak v Cine, tak na Taiwanu - nu docela sranda.:-))) V nabidce byly i pisnicky v anglictine od Abby, pres Boba Marleyho, Lady Gaga, Eminema, Justin Biebra po U2 a REM. Takze vcelku doost pestra smeska. Musim teda sportovne uznat, ze pevecky na moje Taiwanske kolegyne rozhodne nemam. :-))

čtvrtek 22. listopadu 2012

Sedmy mesic lunarniho kalendare

V patek 17.8. zacal sedmy mesic podle cinskeho lunarniho kalendare a pro budhisty a taoisty tzv. "Mesic Duchu." Jeho zvyklosti a specifika se dodrzuji hlavne na Taiwanu. Jakozto taiwanska firma, a prestoze v kancelari na uzemi pevninske Ciny, i my jsme jej uvitali, jak se patri.


"Duchove" jsou duse zemrelych, kteri v tento mesic opousti sve svety (nebe nebo peklo) a vydavaji se na cestu, aby se setkali s "zijicimi". Meli byste je s uctou uvitat u svych dveri, pohostit, ale nezvat dal, protoze nevite, co by mohli zapricinit. Taiwanci (asi, aby nedali najevo, ze se boji :-))) je  v prekladu nazyvaji "Good Brothers". Nejvyznamnejsi dny tohoto mesice jsou:

1.7. - Prvni den mesice: Je potreba duchy uvitat. Proto se oterivaji dvere chramu, domu, kancelari,...a pripravi se obcerstveni - jidlo, piti. Samozrejme, nechybi modlitba a zapalene vonne svicky. Na "uvitani" nasi kancelare se muzete povida na fotkach nize.
















7.7. - "Night of Sevens" neboli takovy Cinsky Valentin.  Puvodni, tradicni oslava zahrnovala pro divky predvadeni tradicnich umeni a vydlabavani dyni. Nechybely ani modlitby  za "prisouzeni" dobreho manzela. Dnes se, ale davaji kvetiny a darky, tak jak to zname my z  oslav Americkeho Valentyna 14. unora.

15.7. - "Ghost Festival" - Hlavni den nabozenskych oslav a pripravy jidla pro duchy. Bude popsano detailneji v samostatnem clanku.

30.7. - Posledni den mesice: "Zavirani dveri". 

V prubehu celeho mesice plati take nekolik pravidel, tykajicich se hlavne nocnich hodin. Napr. po 12 hodine vecerni byste nemeli pobyvat venku, nemeli byste mit obleceni na balkone, natoz nechat otevrene dvere ci okna. Piskani po setmeni nebo ukazovani na mesic nevidi Taiwanci radi normalne, v tento mesic to plati dvojnasob. Rozhodne byste se take meli vyvarovat slov, jako duch ci smrt. No zkratka, meli byste se mit na pozoru, protoze nevite koho v tento mesic muzete potkat. :-)))

středa 14. listopadu 2012

Nakupovani v GZ

Jak poklidne stravit sobotu? Coz takhle vyrazit na nakupy do centra Guangzhou! A tak jsme s kolegy vyrazili.
 
Autobusem a metrem jsme se dostali na jednu z hlavnich nakupnich trid mesta, tzv. Peking Road, ktera v sobe ukryva vykopavky puvodni ulice z mnoha let pred Kristem.

Nasledne uz jsme se prodirali zastupy lidi, ktere byly vsude - na ulici, mezi kramy, v kramech, pred zkusebnimi kabinkami, v restauracich, na zachodech, .... - no zkratka Cina.













Nicmene jsme byli uspesni. Masy lidi jsme prezily a i neco koupili. Mym hlavnim ulovkem byla tricka s logy dvou olympiad: Sydney 2000 & Peking 2008. Obe byla soucasti "olympijske edice" sportovni firmy Anka, ktera obleka cinskou reprezentaci na olympijskych hrach.



úterý 13. listopadu 2012

Inspekce

Jak jiz bylo zminenom, soucasti me pracovni naplne v Cine, byly i inspekce u nasich dodavatelu. Navstivila jsem nekolik firem, od obrovskych po ty male.
 
Dopravnim prostredkem nam bylo jak auto, taxik, tak i autobus a rychlovlak. Cestovani rychlovlakem nabizi moderni, pohodlny a rychly presun. Svoje specifika ma nakupovani listku, kdy cizinci (i Taiwanci) musi predkladat svuj pas. Listek si kupujete na jmeno a cislo pasu. Asi aby mel "Vudce" prehled, kam cestujete. :-))) Dale hlaseni ve vlaku obsahuje i zpravu: "Prosim, hlidejte si sve deti". Vyznam, jsem pochopila, pri jedne z nasich cest, kdy cca 2-leta bosa holcicka v kosilce probihala vagony a hrala si pritom na Indiana. :-)))

Trochu mene pohodlne je cestovani autobusem, obzvlaste pokud se nevyskytuje asfaltova ani panelova silnice. Pri jedne nasi ceste po hlinene "silnici", kde jen nektere diry byly vysypane kacirkem, jsem se trochu obavala, ze budeme muset vystoupit a autobus popotlacit. Priblizne 15-ti km usek jsme nakonec uspesne projeli s mensimi i vetsimi obtizemi. Nicmene nam to trvalo cca 45 minut.
 
Mela jsem take moznost shlednout a lehce zakusit pracovni podminky v mistnich tovarnach (a to si myslim, ze stale v tech lepsich). Vyrobni haly casto pripominaji zrezivele hangary - tedy misto zdi plechy, prostor je vyplnen materialem (obcas jsem teda byla prekvapena z ceho vseho a v jakem stavu se pochazeji jednotlive dily - nekdy lepsi nevidet), pripadne stroji, pracujicimi (ve veku odhadem od 15-80 let) a cca 2 vetraky. Teplota se behem leta pohybuje kolem 40 stupnu, s vlhkosti kolem 90%. Takze staci 20 minut a pot se z vas jen rine. :-))) Behem jedne nasi 4 hodinove inspekce jsem nevidela nikoho z pracujicich, ze by se napil. (Ja mezitim vypila asi litr a to jsme se velmi hlidala, abych porad nechlemtala). Neco jako funkcni WC a tekouci voda se ve vyrobnich prostorech opravdu nenachazi. Naproti tomu vstupni a vystavni prostory, predevsim u velkych firem, jsou primo luxusni a opravdu pusobi impozatne. Najdou se zde i napr. "samootevirajici" se dvere na WC. 

 
Takze jako vsude a rekla bych i ve vsem jsem opet videla dve naprosto odlisne stranky Ciny. Na jedne strane - luxus, moderni technologie, spousta personalu na obsluhovani, strojene vitani, obrovske reklamy, snaha o napodobovani zapadnich firem, ... Na strane druhe - chudoba, spina, chybejici zakladni potreby, a opravdu tezke pracovni podminky.
 

 


neděle 11. listopadu 2012

Baiyun Mt.

Posledni cervencovou sobotu jsme s mymi Taiwanskymi kolegy podnikli vylet na upati "hory" Baiyun (v prekladu "White Cloud Mountain"), ktera se tyci nad mestem Guangzhou. Rekla bych, ze  pri vysce cca 350m.n.m. je nazev hora trochu zavadejici. Na druhou stranu, mesto Guangzhou se nachazi v nadmorske vysce kolem 0m.n.m., takze tento kopec vypada opravdu pomerne majestatne.

Nejprve nas cekala prvni jizda autobusem, diky ktere jsme se dostali z nasi ctvrte Huadu na jedno z nadrazi v Guangzhou - Sanyuanli. Nasledovala dalsi cesta autobusem. To uz jsme se priblizili hore na dosah. Dale uz jsme vyrazili po svych. Moznost vyuziti lanovky (jakou my zname z Alp - Dopplemayer) jsme si nechali na zpatecni cestu.



Dojem z pohodoveho pobytu v prirode mi trochu kazily stovky lidi kolem. Cina je zkratka Cina, a bez lidi se to tu neobejde. Pomalu jsme zahajili vystup. Cesta vedla vetsinou po schodech, s pomerne hustym stromovym porostem kolem. Jelikoz bylo 35 stupnu s vlhkosti k 90%, dost jsme se potili. Ale bylo videt, ze nejsme jedini. :-)))


Po cca 1,5 hodinovem vysplapu (i s 1 malym obcerstvenim) jsme dosahli prvniho z vrcholu. Pohled na betonove, oparem, mlhou, smogem zahalene mesto nam byl odmenou. I diky tomu jsme si pobyt v prirode a zeleni uzivali. :-))) 


Po male prestavce jsme se vydali dale, vzhuru ke "Stromu prani." Prochazeli jsem kolem prastarych i renovovanych upominek na predchozi generace. Preci jen, toto misto bylo osidleno jiz kolem roku 500 pr. n. l., takze kusem historie rozhodne oplyvalo.
 


Po cca 45 minutach jsme dorazili ke "Stromu prani". V mistnim kramecku si muzete koupit cerveny pruh latky. Na ten napisete svoje prani a nasledne zavesite na strom. Vsichni jsme tak ucili a doufame, ze nase prani budou vyslysena a naplnena.



















Ja s kolegou jsme jeste vystoupali par desitek vyskovych metru k mistu, v prekladu zvanem "Lovers Lock". Zamilovani zde uzamknou svuj zamek stesti a lasky, a klice hodi ze strane. Poridili jsme par fotek a sestoupili zpet k nasim kolegynim, ktere si mezitim trochu odpocaly.
 



 










Pak jsme jeste zazvonili na mistni zvon a pomalu jsem vyrazili zpet, ke stanici lanove drahy. Tou jsme se svezli z hory dolu, lehce se najedli a vyrazili na nasi autobusovou zastavku a zpatecni cestu domu, do Huadu.







 

úterý 6. listopadu 2012

Prvni nakladka kontejneru

Ma hlavni pracovni napln v Cine byla stejna jako na Taiwanu, tedy komunikace s nasimi zakazniky v zahranici. Krome toho me vsak cekaly navstevy, kontroly, inspekce a setkani s nasimi dodavateli. Tak doslo i na moji prvni kontrolu pri nakladani kontejneru. Jednalo se o zasilku 20 stopoveho kontejneru stroju na vyrobu popcornu do Jizni Afriky. 

Autem jsme se presunuli z Guangzhou do mesta Foshan a jeho casti Nanhai.









Po uvitani a potom, co mi bylo vysvetleno od nasich kolegu, co je vsechno treba prekontrolovat a zapsat, jsme se dali "do prace". No spis jsme ocumovali a fotili :-)): kontejner, zbozi - jak je zabaleno. Pak jsme pocitali a koukali zda se naklada, co ma byt nalozeno a v jakem poctu. Tajne jsme doufali, ze se podari nalozit veskere zbozi na prvni pokus a kontejner pujde zavrit. Preci jen, pocet kusu na jeden kontejner je spocitam pomoci pocitacoveho modelu, ale realita v jeho uplatnovani byva nekdy ponekud problematicka. Takze obcas nakladka pripomina trochu hru puzzle ci "Zahadu hlavolamu". :-)))


 
Po nekolikatem pokusu preskladani poslednich palet se to vsak podarilo. Kontejner jsme uspesne zapecetili a "vyslali" smer pristav a nasledne na plavbu do JARu.
 
"Pecet kontejneru"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Jinak v nakladani se prostridalo cca 15 lidi ve vekovem rozmezi 15 - 80 let. Teda dle meho usudku. Ikdyz vek asisjkych lidi je velmi tezko odhadnutelny (alespon pro me).